Преглед

Вклучено во цената:

 • 7 часа јавање (2 дена),
 • 1 час Обука за јавање (тренинг и совети за безбедност),
 • Безбедносна опрема (шлем за јавање и заштитници за грб)
 • Целосна опрема за кампување (шатори, вреќи за спиење, душеци)
 • Безбедносно и логистичко возило
 • Оброци и пијалаци
 • Презентација на стари земјоделски техники
 • Водич на македонски јазик

Не е вклучено во цената:

 • Авио превоз, превоз до ранчот Шерпа
 • Осигурување
 • Сите лични трошоци што не се наведени под „Вклучено во цената“.

 

Јавачка експедиција е патување на коњ, кое може да создаде неколку потешкотии, но исто така да ве награди со искуство за паметење и сценарио што можеби нема да имате можност да го видите никогаш.

Овој тип на екскурзија ќе ви даде можност да уживате со вашето семејство, деца и пријатели и да поминете квалитетно време на планините, бегајќи од модерната цивилизација.

Два дена во Националниот парк Маврово – поминување време со екипата за јавање коњи Шерпа и локалните жители. Оваа тура е за оние кои сакаат да уживаат во богатствата на планината. Јавајќи нагоре по долините на планината Бистра, поставувајќи кампови длабоко во планините, ќе уживате во огромниот и бескраен отворен поглед на безбројниот број планински врвови. На ова патување, ќе се приближите до животот на овчарот, посетувајќи неколку фарми за овци, ќе го искусите традиционалниот начин на правење сирење и кашкавал, едноставно ќе уживате во природата.

За Турата

1 ден – 3 часа јавање

 • 9.30 Пристигнување на ранчот. Гостите ги очекува пијалаци за добредојде.
 • 10.00 Работилници – Молзење кози и подготовка на сирење и кашкавал
 • 11.30 Доделување безбедносна опрема, совети за безбедносни процедури, практично објаснување и обука за јавање на коњи во западен стил (добредојдени се и оние кои не јаваат)
 • 12.30 Пикник ручек (домашна пита, овчо сирење, свеж зеленчук) *
 • 14.00  Поаѓање кон кампот
 • 17.00 Пристигнување во кампот

Планирани се групни активности како што се поставување шатори за спиење, палење оган и подготовка на вечера, која вклучува скара.

* Вегетаријанците треба да ги наведат своите преференции за храна во Барањето за понуда.

 • 18.30 Сервирање вечера до огнот – скара (ноќевање во шатори).

 

2 ден – 4 часа јавање

 • 7.00 – Будење рано наутро
 • 7.30 – Посета на фармата за овци СОЛОМУНИКА (5 мин од областа за кампување)

– Ќе имате можност да ги видите сите земјоделски техники како што се рачно молзење на 3.000 овци и традиционалниот начин на производство на сирење и кашкавал.

 • 09.00 – Започнување со подготовки за појадок (во кампот)
 • 10.00 – Појадок
 • 11.00 – Поаѓање кон ранчот Шерпа јавајќи коњ (јавање до високите планински врвови со фантастичен поглед на МАВРОВСКОТО ЕЗЕРО)
 • 13.00 – Ручек на овчарската фарма (различна од фармата од утрото)
 • 14.00 – Поаѓање кон ранчот Шерпа јавајќи коњ
 • 16.00 – Пристигнување на ранчот Шерпа
 • 16.30 – Вечера на ранчот (предјадење, свинско/јагнешко, салата, десерт)

 

Цена – 180 евра по лице (Extra gold plus)

 

ПРЕПОРАКА ЗА СПИСОК ЗА ПАКУВАЊЕ

Типичните температури во овој период од годината најверојатно ќе бидат околу 20ºС во текот на денот. Рано наутро и навечер температурите може да се спуштат до околу 1-5ºC. Во овој период од годината можни се врнежи од дожд. Не заборавајте да земате антихистаминици/таблети ако страдате од општа алергија, бидејќи понекогаш надморската височина и воздухот може да предизвикаат проблеми, вклучително и астма. Кога пакувате облека, имајте на ум дека иако може да биде топло во сончевите денови, навечер може да биде ладно. Може да биде ветровито и студено во планините, затоа земете топла облека со вас.

Вe советуваме да носите облека, која може да се носи една врз друга.

 • ДИСАЃИ. Обезбедени се дисаѓи. Тие се доволно големи за шишиња со вода и некои лични работи. Штедачи на седишта. Достапно локално на барање. Нема капацитет за перење облека.
 • ОБЛЕКА Удобни панталони за јавање. Ако не јавате редовно, тогаш е препорачливо да носите хулахопки, велосипедски шорцеви или ѕиври под панталоните за јавање. Маици. Кошули со долги ракави. Кратки повеќенаменски чизми за јавање/пешачење и каубојки. Препорачуваме вашите чизми да бидат водоотпорни. Водоотпорно палто. Препорачуваме удобно палто. Ви препорачуваме да носите прилагодлива облека што може да се облече кога е студено и да се соблече кога се жешко. Дуксер, џемпер или јакна. Топол капут Водоотпорни панталони или хеланки. Овие треба да бидат од слична ткаенина како вашиот капут и да имаат ремен за нозе за да не се креваат нагоре. Очила за сонце – со ремен за вратот. Обична облека – за кога нема јавате. Чорапи и долна облека. Шапка за сонце за кога не јавате. Дебели чорапи. Волнена и дебела капа.
 • ОПРЕМА Обезбедени се шишиња со вода. Обезбедени се шишиња за да се наполнат со вода од чешма. Обезбедени се вреќи за спиење. Обезбедени се футроли за вреќи за спиење. Обезбедени се вреќи за спиење. Можеби ќе сакате да понесете перница на надувување. Чепчиња за уши – ако лесно се будите. Носителите на контактни леќи треба да земаат очила бидејќи сувиот воздух може да ги направи непријатни контактните леќи. Доколку понесете леќи, ви препорачуваме дневни леќи за еднократна употреба.
 • МЕДИЦИНСКИ РАБОТИ И РАБОТИ ЗА ЛИЧНА ХИГИЕНА Треба да си понесете сопствени работи за лична хигиена. Личен медицински комплет со антисептик крем, таблети за намалување на болки и фластери. Бебешкиот прав што апсорбира влага може да биде корисен за да се спречи триење. Фластерните помагала или ханзапластите помагаат за болните закрпи, делувајќи како втора кожа. Судокрем, Е45, вазелин или слично за смирување на триената кожа. Секој лек што редовно го земате. Донесете го рецептот за сите лекови што ги имате со вас. Крем за заштита од сонце. Поради височината, сонцето може да биде силно и советуваме заштита од сонце со висок фактор. Мелем за усни Отстранувач на инсекти и маст за после каснување.

 

!!!! Нема струја во ноќите додека се кампува.

Галерија