Преглед

 • Цена по лице: 430 € 
 • Времетраење: 3 дена (2 ноќевања) 
 • Време на јавање: 7 часа  
 • Ниво на вештина: погодно за почетници 
 • Водич на Македонски јазик 

Вклучено во цената:

 • 7 часа јавање 
 • 1 час обука за јавање (тренинг и совети за безбедност) 
 • Опрема за јавање (шлем) 
 • Целосна опрема за кампување (шатори, вреќи за спиење, душеци) 
 • Безбедносно и логистичко возило 
 • Оброци и пијалоци 
 • Презентација на стари земјоделски техники 

Не е вклучено во цената:

 • Авио превоз, превоз до ранчот Шерпа 
 • Осигурување 
 • Сите лични трошоци што не се наведени под ,,Вклучено во цената’’  

Јавачка експедиција е патување на коњ, кое може да создаде неколку потешкотии, но исто така да ве награди со искуство за паметење и сценарио што можеби нема да имате можност да го видите никогаш. 

Овој тип на екскурзија ќе ви даде можност да уживате со вашето семејство, деца и пријатели и да поминете квалитетно време на планините, бегајќи од модерната цивилизација. 

Два дена во Националниот парк Маврово – поминување време со екипата за јавање коњи Шерпа и локалните жители. Оваа тура е за оние кои сакаат да уживаат во богатствата на планината. Јавајќи нагоре по долините на планината Бистра и поставувајќи кампови длабоко во планините, ќе уживате во огромниот и бескраен отворен поглед на безбројниот број планински врвови. На ова патување, ќе се приближите до животот на овчарите, посетувајќи неколку фарми за овци, ќе го искусите традиционалниот начин на правење сирење и кашкавал, и едноставно ќе уживате во природата. 

Локација: Турата започнува од ранчот на Шерпа, линк до локација: Sherpa Horse riding ranch 

За Турата

Ден 1: (3 часа јавање) 

 • 9:30: Пристигнување на ранчот. Гостите ги очекуваат пијалаци за добредојде. 
 • 10:00: Работилници – Молзење кози и подготовка на сирење. 
 • 11:30: Доделување безбедносна опрема, совети за безбедносни процедури, практично објаснување и обука за јавање на коњи во западен стил (добредојдени се и оние кои не јаваат). 
 • 12:30: Пикник ручек (домашна пита, овчо сирење и кашкавал, свеж зеленчук)* 
 • 14:00: Поаѓање кон кампот 
 • 17:00: Пристигнување на кампот (планирани се групни активности како што се поставување на шатори за спиење, палење оган и подготовка на вечера, која вклулчува скара) 
 • 18:30: Сервирање вечера до огнот – скара (ноќевање во шатори). 

*  Вегетаријанците треба да ги наведат своите преференции за храна во Барањето за понуда. 

Ден 2: (4 часа јавање) 

 • 7:00: Будење рано наутро 
 • 7:30: Посета на фармата за овци СОЛОМУНИКА (5 мин од областа за кампување). 

Ќе имате можност да ги видите сите земјоделски техники како што се рачно молзење на 3.000 овци и традиционалниот начин на производство на сирење и кашкавал. 

 • 9:00: Започнување со подготовки за појадок (во кампот). 
 • 10:00: Појадок. 
 • 11:00: Поаѓање кон СНАДАКТАШ јавајќи коњ (јавање до високите планински врвови со фантастичен поглед на МАВРОВСКОТО ЕЗЕРО). 
 • 13:00: Ручек на фарма за овци. 
 • 14:00: Поаѓање кон кампот Шерпа јавајќи коњ. 
 • 16:00: Пристигнување во кампот Шерпа. 
 • 18:00: Вечера во кампот (традиционално јадење со мешано месо во рерна). 

Ден 3: Враќање кон Шерпа ранчот(4 часа јавање) 

 • 9:00 : Започнување со подготовки за појадок (во кампот) 
 • 10:00:  Појадок 
 • 11:00: Поаѓање кон рачот Шерпа јавајќи коњ (јавање до високите планински врвови со фантастичен поглед на МАВРОВСКОТО ЕЗЕРО). 
 • 13:00: Ручек на овчарската фарма (различна од фармата од утрото). 
 • 14:00: Поаѓање кон ранчот Шерпа јавајќи коњ. 
 • 16:00: Пристигнување на ранчот Шерпа. 
 • 16:30: Вечера на ранчот (предјадење, свинско/јагнешко, салата, десерт). 

 

 

ПРЕПОРАКА ЗА СПИСОК ЗА ПАКУВАЊЕ 

 

Типичните температури во овој период од годината најверојатно ќе бидат околу 20ºС во текот на денот. Рано наутро и навечер температурите може да се спуштат до околу 1-5ºC. Во овој период од годината можни се врнежи од дожд. Не заборавајте да земате антихистаминици/таблети ако страдате од општа алергија, бидејќи понекогаш надморската височина и воздухот може да предизвикаат проблеми, вклучително и астма. Кога пакувате облека, имајте на ум дека иако може да биде топло во сончевите денови, навечер може да биде ладно. Може да биде ветровито и студено во планините, затоа земете топла облека со вас. 

Вe советуваме да носите облека, која може да се носи една врз друга. 

 

Облека: 

 • Слоевита облека: Бидејќи температурите се менуваат, понесете облека која може да се слоевито облекува. 
 • Долен Слој: Хулахопки, велосипедски шорцеви или ѕиври—корисни ако не сте навикнати на јавање. 
 • Среден Слој: Удобни панталони за јавање, кошули со долги ракави, маици, дуксер, џемпер или лесна јакна за топлина. 
 • Горен Слој: Водоотпорно и удобно палто, водоотпорни панталони или хеланки со ремен за нозе. Проверете двете да бидат од удобен материјал. 
 • Дополнителни Ставки: 
 • Кратки повеќенаменски чизми за јавање/пешачење (препорачливо водоотпорни) и каубојки. 
 • Волнена или дебела капа за студено време. 
 • Очила за сонце со ремен за вратот за сончеви денови. 
 • Обична облека за времето кога не јавате. 
 • Шапка за сонце, чорапи, долна облека и дебели чорапи за топлина. 

 

Опрема: 

 • Општо: 
 • Дисаѓи (обезбедени) за лични работи. 
 • Шишиња со вода (обезбедени, за полнење со вода од чешма). 
 • Вреќи за спиење, футроли за вреќи за спиење и подлошки се обезбедени. Размислете за перница на надувување за дополнителна удобност. 
 • Чепчиња за уши ако лесно се будите. 
 • Вид: Очила за носители на контактни леќи, со препорака за дневни леќи поради сув воздух. 

Тоалетни и Медицински Производи: 

 • Лични тоалетни производи. 
 • Личен медицински комплет вклучувајќи антисептик крем, таблети за намалување на болки и фластери. 
 • Бебешки прав кој апсорбира влага, Компид фластери, Судокрем, Е45, вазелин или слично за триење и иритирана кожа. 
 • Носете ги рецептите за сите редовни медикаменти. 
 • Крем за заштита од сонце со висок факактор и мелем за усни за борба против силното сонце на високите надморски височини. 
 • Отстранувач на инсекти и маст за после каснување од инсекти. 
 • Дополнителни Препораки: 
 • Нема Електрична Енергија во Ноќите на Кампување: 
 • Носете дополнителни извори на енергија како што се преносни батерии за вашите уреди. 
 • Мала, трајна светилка или челна светилка со дополнителни батерии. 
 • Размислете за преносни соларни полначи ако имате уреди кои можеби ќе треба да се напојат. 
 • Алергии и Височина: 
 • Антихистаминици за општи алергии. 
 • Секакви специфични медикаменти за несакани ефекти поврзани со височината. 

Галерија